Rubriky
Ženy

Jsem workoholik

Pojem vznikl v Americe v době devatenáctého století. Workoholismus je onemocnění, které by se dalo nazvat i životním stylem. Jedná se o závislost na práci a pracovním vytížení. Chorobná pracovitost může vést k syndromu vyhoření, depresím, asociaci a k rozvratu rodinných nebo partnerských vztahů.
workoholik v noci

Příznaky workoholismu

1.       Svou práci upřednostňujete před vším. V práci najednou trávíte mnohem více času než obvykle. Z práce se stane Vaše závislost a vy si neumíte bez ní představit další minuty života.
2.       Každý neúspěch berete jako záminku pro zvýšení pracovní výkonnosti. Jakmile se Vám něco nepovede, snažíte se o enormní zlepšení v dalších dnech. Nedokážete si odpustit jakoukoliv chybu.
3.       Když Vám někdo řekne, že pracujete moc,zapíráte. Tento fakt si možná někde v sobě uvědomíte až ve chvíli, kdy může jít například o Vaše zdraví.
pracovní poznámky
4.       Nejste schopni relaxovat. Odpočinek je něco, co si teď zrovna nemůžete dovolit. Jakmile zjistíte, že už nemáte co na práci, nejdete odpočívat, ale naopak začnete vyhledávat další záminku k tomu, abyste mohli jít pracovat.
5.       Váš sociální život pokulhává. Vaši přátelé si všímají, že už nechodíte tolik mezi lidi, jste často podráždění, když Vám někdo nabídne pozvánku do společnosti. Nevidíte důvod, proč mrhat svým drahocenným časem a trávit ho místo v práci na zábavě.
6.       Nerozumíte si s ostatními. Nechápete jejich priority. Jsou naprosto odlišné od těch Vašich.
7.       Jste více ambiciózní než dříve. Váš šéf je rád, že pracujete nad rámec, nicméně Vaši kolegové Vás berou jako velkou konkurenci a vytvoří si vůči Vaší osobě odpor.
žena se smlovou

Fyzické a psychické potíže

·         Nespavost, bolesti hlavy, zad, krční páteře
·         Žaludeční problémy, poruchy příjmu potravy, impotence, poruchy hormonální soustavy, srdeční problémy, oční vady
·         Infarkty, mrtvice, respirační problémy
·         Stavy úzkosti, vztek, přecitlivělost, deprese, nervozita a stres, nepříčetnost, nadřazenost a egoismus, pohrdání prací ostatních
·         Alkoholismus, perfekcionismus
·         migrény

Rubriky
Ženy

Výběr střední školy je důležitý. Ale jak na to?

Každý rok nastane doba, kdy se doma i ve škole začne řešit, co budou žáci devátých tříd dělat dál. Otázka, zda si vybrat učiliště, střední školu, nebo gymnázium je důležitá a složitá. I proto si s ní mnoho žáků i rodičů neví vůbec rady.

Je samozřejmé, že takto důležité rozhodnutí by se nemělo uskutečnit během několika dní či týdnů. Každé dítě by mělo mít dostatek času na konečné rozhodnutí, na které rozhodně nemusí být samo. Rady ze strany rodičů jsou jednou možností, ale dobře poradit mohou také učitelé, které dítě velice dobře znají a ví, jaké jsou jeho vlastnosti a schopnosti. Zároveň je dobré také se poradit u výchovných poradců na školách, nebo na pracovním úřadě. A velkou výhodou pro správné rozhodnutí je i návštěva jednotlivých škol v rámci jejich dnů otevřených dveří.

Existuje však několik obecných ukazatelů, podle kterých hledat vhodnou střední školu.

1.      Podle zájmů dítěte
V případě, že již vaše dítě dochází několik let na nějaký kroužek, nebo projevuje zájem o určitý obor, tak hledejte takový studijní obor, který bude těmto zájmům odpovídat. Při výběru totiž nezáleží pouze na praktickém využití konečného vzdělání, ale také na tom, aby budoucího studenta jeho studia patřičně zajímala a bavila. Pokud žádný konkrétní zájem nemá, tak byste se měli podívat na jeho dosavadní studijní výsledky a popřemýšlet o gymnáziu, kde by mohl získat čas na rozhodnutí o to, co by doopravdy chtěl studovat na vysoké škole.

2.      Podle návštěvy školy
Fyzicky navštívit danou školu, podívat se na její zázemí, technické vybavení, promluvit s některými pedagogy a zeptat se na vše, co vás zajímá, to je lepší než všechny letáky světa. Nic vám totiž neřekne o dané škole tolik, než když se do ní půjdete podívat. Neměli byste proto nechat ujít možnost dnů otevřených dveří, které začínají na některých školách již v říjnu.

3.      Podle zkušeností člena rodiny, nebo známých
Znáte rodiče dětí, které chodí na školu, o které vaše dítě uvažuje? Pokud ano, tak se je zeptejte na vyučované předměty, přístup učitelů a na celkovou organizaci školy. A co je úplně nejlepší, nechte své dítě, aby si promluvilo přímo se studenty dané školy. Bude se tak moci dozvědět vše, co ho bude zajímat, včetně pozitivních i negativních názorů na danou školu.

4.      Podle školného a šancí na přijetí
Většina rodičů bude samozřejmě jako první uvažovat o státní škole, protože je zadarmo. Pokud ovšem vaší dítě touží jít na soukromou školu, tak byste mu neměli bránit. Jen se musíte ujistit, že to váš rodinný rozpočet zvládne. Zároveň by si budoucí středoškolák měl podat tolik přihlášek, kolik bude moci a na první místo zařadit tu nejdůležitější a pravděpodobně také státní.

5.      Podle dopravy
Nemusí se to zdát jako důležitý aspekt pro rozhodnutí, ale pokud bude muset vaší dítě denně jezdit desítky kilometrů do i ze školy, tak to jistě nebude naprosto ideální ani pro něj, ani pro vás. Proto byste měli svému potomkovi doporučit, aby si hledat školy v rozumném dosahu vašeho bydliště a zároveň se ujistit, že autobusová či vlaková spojení budou dostačující.

Rubriky
Ženy

Žehlit či nežehlit

Žehlit či nežehlit, to je otázka, která trápí nejednu hospodyni. V současné době mnoho žen nežehlí. Důvodů je celá řada. Jedním z nich je ten, že v současné době se oblečení vyrábí z nekrčivých materiálů. Strečové a lycrové materiály se prostě žehlit nemusí. Co se týče ložnin, flanel nebo krep se také nemusí nutně žehlit. Další důvod je, že chtějí ušetřit za energii. Není to jen otázka ekonomická, ale také ekologická. V neposlední řadě je to časová úspora.
Celá řada žen dodnes žehlí. Protože prádlo je pak hezké, žehlením se více uvolní vůně z aviváže. Je rozdíl lehnout si do peřin, které jsou povlečené do vyžehlených ložnin.
vyžehlené látky
Hodně se nažehlí především manželky manažerů. Manažeři, ředitelé, obchodní zástupci, bankovní úředníci, vysokoškolští profesoři – to jsou všechno lidé, kteří musí dodržovat určitá pravidla, co se týče takzvaného dress codu.
 

Když se žehlit prostě musí

I když jsou dnes košile šité z dobrých materiálů, bez žehlení se to prostě neobejde. Každý, kdo žehlil pánskou košili ví moc dobře, že se jedná o takovou vyšší dívčí. Je to nejnáročnější kus na žehlení.
I Vy můžete žehlit jako odborník, když budete dodržovat určitá pravidla. Především základem je kvalitní vybavení. Potřebujete kvalitní žehlicí prkno. Žehlit na kuchyňském stole rozhodně není příliš žádoucí. Důležité je mít také kvalitní napařovací žehličku. Neměla by být ovšem příliš těžká, aby Vás za chvíli nebolela ruka.
napařovací žehlička
Samozřejmě je nejlepší prádlo vyžehlit hned po tom, kdy ho sundáte ze sušáku nebo šňůry, jde to i nejlépe. To samozřejmě není vždy možné z časových důvodů.  Pokud žehlíte později, není od věci prádlo pokropit. To se týká především utěrek a ložnin.
Mnoho žen se v současné době nechce zdržovat pracným žehlením manželových košil. Raději si košile nechávají vyžehlit na zakázku. I to je samozřejmě řešení.

Rubriky
Ženy

Aby stárla pomaleji

Pokud je vám méně než dvacet pět let, je péče o pleť poněkud jednodušší. Zatím jste v období, kdy vaše tělo dozrává a teprve se dostáváte se na vrchol vašeho fyzického vývoje, není proto potřeba podstupovat žádné omlazující procedury nebo se mazat krémem proti vráskám, to si nechte na později, až to bude opravdu aktuální. V této době je zapotřebí pleť především hydratovat, dodat jí potřebné množství vláhy, aby se nevysušovala. Také se nezapomínejte vždy odličovat (při odličování očí dbejte na to, že vatovým tamponem se odličuje směrem ke kořeni nosu, nikoli směrem ven z obličeje, je to chyba, kterou dělá většina žen, a právě tyto špatné tahy pokožku kolem očí přetahují a napomáhají vzniku váčků pod očima).
růžová lžička
Také si pleť pravidelně čistěte, nejlépe vždy ráno a večer, ale nejdůležitější je to vždy večer, kdy z pleti odstraníte všechnu nahromaděnou nečistotu z celého dne. Ale jestli jste už přesáhla pomyslnou hranici dvacátého pátého roku je na čase začít s prevencí proti vráskám, poraďte se s kosmetičkou nebo dermatoložkou, který krém by pro vás byl ten nejvhodnější. Často se jedná o trochu dražší přípravky, ale je jen na vás, abyste si rozmyslela, zda se vám tato investice do vzhledu vyplatí, ale přece jen se jedná o vzhled obličeje, který jen tak nezamaskujete, tak asi není úplně na místě být příliš šetrná. Co se týče další péče o pleť, je samozřejmě také nutné ji odličovat a čistit, stejně jako je to popsáno výše.
prsty na tváři
Také je dobré začít pravidelně navštěvovat kosmetičku, která vám bude aplikovat kvalitní přípravky na doplnění vitamínů hodící se právě k vaší pleti v podobě masek a sér. Masáž, kterou si u ní můžete dopřát je také skvělá právě na prokrvení pleti. Pokud začínáte být se stavem své pleti více nespokojená, je na čase navštívit dobrou dermatoložku, která vám poradí možnosti jak přírodní, tak chemické, které můžete na pleť aplikovat, abyste se zase cítila krásná.

Rubriky
Ženy

O ženu jako z předlohy muži nestojí

Většina žen se všemi silami snaží dopracovat do pozice stoprocentní ženy , která vše zvládá, vypadá jako ženské ztělesnění dokonalosti a povahou by si ji nejeden muž mohl jen přát. Skutečnost, která by vás milé dámy měla zajímat je taková, že žádný muž neočekává to, že by to mohla být pravda. Muži totiž už díky sami sobě moc dobře vědí, že nikdo není mladý a krásný věčně a každé tělo se přirozeně časem mění. Proč by to tedy měli požadovat po ženách?
bruneta u stromu.jpg

Místo „barbíny“ ukažte svou přednost v jednoduchosti

Mužům imponuje to, pokud je žena sama sebou a sama se sebou spokojena. To je neměnné pravidlo, kterým by se každá žena v případě, že hledá muže, měla řídit. Takový muž totiž umí zohlednit nejen fakt, že i ženy stárnou, ale především to, že se z toho každým rokem nehroutí.
· Váhový limit není to, co byste měla nosit pořád v hlavě.
Už je to totiž tak otřepaná fráze, kdy žena neustále upozorňuje na to, že má nějaké to kilo navíc, že to nemůžou muži vůbec poslouchat. Pokud chcete skutečně zhubnout, může se vám to pevnou vůli kdykoliv podařit, ale potřeba zvedat si sebevědomí na úkor toho, aby vám váš muž říkal, že to není pravda, mu na vaší kráse moc nepřidá.
blondýna s drdolem.jpg
· Ne, make-up muže skutečně nepřitahuje!
I když si všechny ženy neoblomně myslí, jak jsou díky make-upu krásné a přitažlivé, většině mužů se z toho jen „přetáčí panenky“. Jak to může být pravda, pokud svůj obličej schováváte za vrstvy make-upu, díky kterému ani není jasné, jak ve skutečnosti vypadáte? Pak se samozřejmě nemůžete divit, pokud je ráno zděšený z toho, kdo to vedle něho leží.
· Oblečení muže nezajímá a vůbec mu nerozumí.
Uvědomte si, že to, co vy pokládáte za absolutní bombu ve světě módního průmyslu v podobě oblečení, je pro něho španělská vesnice. Je to podobné, jako by se on s vámi začal bavit o karburátoru v autě – je vám to „fuk“. Takže se nesnažte vypadat za každou cenu jako „vystylovaná“ princezna, ale buďte svá, přirozená a myslete vždy na to, že krása tkví v jednoduchosti oblečení a stylu.