Rubriky
Věda

Mohl megalodon přežít až dodnes?

Temné hlubiny oceánů dráždí již po staletí představivost lidí. Dnes je však naprostá většina z nich velmi dobře prozkoumána, a proto můžeme odpovědět i na otázku, zda mohlo některé ze známých prehistorických vodních zvířat přežít až do dnešních dnů.

 

Jedním z horkých kandidátů je v myslích mnoha lidí megalodon. Tento obří žralok, dosahující délky až šedesát metrů, žil před statisíci až miliony let. Oficiálně je považován za vyhynulého, avšak stále se najdou lidé, kteří tvrdí, že se s ním setkali. A mnozí tuto událost dokonce zdokumentovali, ať už pomocí fotoaparátů či kamer. Jak spolehlivé jsou však tyto zprávy?

 

ilustrace velikosti megalodona

 

Nejprve se musíme podívat, co byl tento druh vlastně zač. Měl podobný habitat jako dnešní žralok bílý, tedy mělčí, teplé pobřežní vody. Živil se velkými rybami a savci, jako byly jiné, menší druhy žraloků či velryby, které v té době nedosahovaly ani zdaleka takových rozměrů jako dnes.

 

Již to by nám mělo dát odpověď na naši otázku – není možné, aby existoval takto velký druh, žijící v teplých pobřežních vodách, a nebyl důkladně zdokumentován. Námitka, že jej můžeme nalézt v hlubinách oceánu, neobstojí – megalodon by nebyl schopen vydržet tak nízké teploty, nemluvě o tlaku, který v těchto hloubkách působí. To je jako kdybychom hledali například geparda na Antarktidě – jde přece o suchozemské zvíře, ne?

 

zachovalý megalodonův zub

 

Dalším důkazem jeho vyhynutí je vývoj velryb, ke kterému došlo po zmizení jejich přirozeného predátora. Právě to jim totiž umožnilo dosáhnout takových velikostí a tvarů, jaké známe dnes. Navíc, pokud by něco mimo člověka stále decimovalo jejich populace, rozhodně bychom si toho všimli.

 

Dobrá, proč ale tento druh vyhynul? Odpověď zní, že jednoduše nedokázal konkurovat menším, rychlejším a mrštnějším druhům žraloků, které byly nejen úspěšnější při lovu, ale zároveň také nepotřebovaly tolik potravy.

 

Je tedy potřeba se smířit s tím, že tohoto obřího žraloka dnes již nenajdeme. Pokud by stále existoval, pak bychom jej díky jeho chování i prostředí, ve kterém žil, už dávno objevili.

Rubriky
Věda

Řecká mytologie

Vzhledem k tomu, že řeckých mýtických postav bylo velké množství, rozhodli se mytografové, v 5. století př. Kr., pro větší přehled sesbírat a sepsat všechny tyto pověsti. Tyto sepsané pověsti nás dnes seznamují se vznikem světa podle řecké mytologie, o božstvech a hrdinech, kteří zde byli uctíváni. Podle řecké mytologie vznikl jako první Chaos, z kterého vznikla noc a říše mrtvých. Později vznikla země Gaia, láska Eros, hory, moře a nebe Uranos jako božstvo. Země pak porodila nebi obrovské Titány, kteří začali vládnout na Zemi. Prvním vládnoucím bohem byl Kronos.

Kentaur

Jeho matka Gaia byla rozezlena na Urana, že skryl jejich strašlivé děti, jež mu porodila, hluboko pod zem. Na její popud tak svého otce svrhl Kronos z trůnu a ujal se vlády nad světem. Krona pak zbavil vlády jeho syn Zeus, který byl známým milovníkem a žen, které si vybral, se zmocňoval v různých přestrojeních. Zeus se tak stal mnohonásobným otcem. Božstev bylo mnoho a každý měl moc nad něčím jiným. Zeus byl vládcem na zemi, Poseidon byl vládcem moří a Hádes vládl podsvětí. Dále zde vládl bůh války Ares, bohyně lásky a krásy Afrodité či bohyně moudrosti Athéna. Svět obývalo kromě běžných lidí i množství hrdinů a statečných válečníků. Patřili mezi ně hrdinové Trojské války Achilles, Hektor či Paris. Byl zde však i statečný Herkules či  Perseus, jež statečně bojoval s Medúzou.

Socha

Perseus i Herkules patřili k potomkům, které zplodil Zeus. Jsou zde podivná stvoření jako třeba Kentauři, napůl muži napůl koně. V řecké mytologii nalezneme i krásný příběh o krásné dívce Psyché a bohu lásky, který je v tomto příběhu synem Afrodité. Mladý bůh se do dívky zamiluje a i přes nepřízeň okolností skončí jejich příběh šťastně. Příběh je chápán jako spasení duše láskou. Mezi nejstarší literární díla řeckých pramenů patří Homérovy Illias a Odyssea. Illias vypráví o Trojské válce. Odyssea pak pojednává o příbězích Odyssea, který se, mimo jiné, také zúčastnil Trojských válek. Také archeologické nálezy zobrazují výjevy Trojské války. Na mísách a vázách z té doby jsou vyobrazeni i mýtičtí hrdinové a božstva.

Rubriky
Věda

Věda je život

Dvacáté století bylo věnováno fyzice. Veškeré zákonitosti byly objeveny díky války. Například jaderné zbraně předložily vysvětlení štěpení nestálých prvků. Možná si klepete na hlavu k čemu je to dobré. Určitě stojí za zmínku jaderné elektrárny, které pracují efektivněji než kupříkladu uhelné a jejich odpadních produktů je podstatně méně. Jaderné reaktory jsou super věc, ale když slyšíme slovní spojení jaderné zbraně, jde nám mráz o zádech. Každá věc má své výhody i nevýhody.
alfa helix
Zabírání států přineslo již zmíněný rozvoj technologií, jak chemických tak i fyzikálních. Když se svět vzpamatoval, začali se vědci zabývat více lidským tělem. Základní poznatky ohledně kinematiky, dynamiky, elektřiny a podobně měli zakotvené ve svých mozcích. Prvky byly díky Mendělejeva přepsány do grafické podoby jeho zákona. A tak to všechno začalo.
Začátkem dvacátého prvního století byly zvolávány otázky týkající se genetiky. Mnoha z nás neznalých se domnívá, že proměnlivost či variabilita se neodvíjí od toho, kdo se podílel na našem stvoření. Opak je pravdou. Důkazem je děj s názvem „crossing over“ probíhající při karyokinezi, tedy jaderném dělení. Pohlavní buňky obsahují chromozomy, jeden otcův a druhý matčin. Tyto chromozomy se skládají právě z dvou chromatid. Pro lepší představu si vezměte dvě tyčinky, které překřížíte a vznikne Vám písmeno X. Dále budeme pokračovat v popisu genetické proměnlivosti tak, že ulomíme kousek konců tyčinek a vyměním je mezi sebou. A takto to funguje. Pouze došlo k výměně částí chromatid a k překřížení matčiných a otcovských znaků.
V tuto chvíli zajisté pochopíte, proč blonďatá rovnovlasá žena a její muž s černými kudrnatými vlasy zplodí kudrnatou blondýnu. Je to zjevně způsobeno výměnou částí chromatid v průběhu dělení.
Tyto zajímavé jevy se nedějí pouze při vzniku nového potomka. Můžeme je pozorovat například při tvorbě mužských pohlavních buněk, spermií. U žen je to méně časté, jelikož ženské pohlavní buňky a tedy vajíčka jsou vytvořené již odedávna.
dělení buněk
Věda a specificky molekulární biologie je okouzlující, avšak málo prozkoumaná. A proto můžeme od vědců slýchat citace typu: „ Nobelova cena je velmi dobrá pro vědu, ale ne pro vědce.“

Rubriky
Věda

Escape room Praha

Luxusní escape room Praha jsou velkolepou volbou pro všechny, kdo má rád dobrodružství a rozhodně nemá nic proti tomu, když nedostanete do hry. Je to skvělý pocit, když budete vloženi vy, jako vaše osoba do místnosti, kde budete, máte i vy za úkol, abyste rozluštili veškeré nápovědy, skryté symboly, zámky a otevřeli všechny klíče postupně tak, abyste se dostali k tomu závěrečnému kódu, díky kterému se všichni dostanete ven a určitě to bude jedinečné a skvělý pocit pro vaši skupinu.
malware šifrování
Mžete si i zasoutěžit s ostatními, abyste mohli porovnat, jak jste dobří, jako tým. Vy budete velice překvapení, co všechno za nástrahy vás potká, co všechno se skrývá v indiciích a jaký způsobem budete muset na danou věc přijít. Každá hra je jiná a každý, kdo ji vymýšlel, přemýšlel také trochu jinak, takže neexistuje individuální, univerzální návod na to, a jak tohle všechno zvládnout. Je to na tom právě to skvěl, že můžete jezdit po celé České Republice a zkoušet nejrůznější hry podle toho kdo je vymyslel a vždy objevíte nějaké překvapení, co kdo vymyslel.

kódování šifry

Cena podle počtu lidí

Aby to bylo všech spravedlivé a nemuseli dva lidé platit takové velké částky, tak to e podle toho, kolik lidí se na programu účastní. Pokud budete ve dvou lidech, tak samozřejmě nebudete platit tu nejvyšší částku, ale zaplatíte pouze a jen tisíc korun a čím více vás bude, tak se to bude zvedat za jednoho člověka o dvě stovky. Karty bohužel nebereme, tak je důležité i počítat s tím, že nenutné mít u sebe hotovost. Bylo by vhodní, kdyby každému členovi bylo více jak patnáct let, je to docela složité, proto je důležité tohle všechno pořádně dopředu promyslet, abyste tam nebrali malé děti, které by stejně nic nepochopili. Ideální rozhodnutí vytvořte teď. Zavolejte. Napište. Dejte nám třeba vědět přes email a my se vám pak budeme věnovat a třeba vás my zpět kontaktujeme.