V čem tkví podstata těžby? Co je vlastně těžba a jak lze těžit v rámci nejen bitcoinu? Miner je zkrátka člověk, jenž provozuje počítač, který je prostřednictvím internetu propojen s ostatními počítači. Výraz je shodně používán i zároveň pro tento počítač. Jedná se o těžební stroj, který je zpravidla v nepřetržitém provozu.

Jak jde čas…

Zatímco v minulosti, tj. před pár lety postačil obyčejný počítač, dnes každý miner potřebuje speciální hardware. V současné době díky značnému nárůstu těžby osobní počítač již zcela nemůže obstát.

finanční síť

Co je těžba? Jaký je princip?

Samotná těžba kryptoměn je zkrátka potvrzování transakcí v kryptoměnové síti. Toto potvrzení spočívá na velmi náročné výpočetní bázi a je založeno zároveň na náhodě. Kdo potvrdí jako první, získává odměnu, která je v podobě měny, tj. bitcoinu. Těžba je jediným způsobem, jak bitcoiny přichází do oběhu. Zároveň jde o velmi zásadní součást fungování celé sítě, kdy je tak zajištěna i bezpečnost bitcoinu.

Vyplatí se těžba? Jak je to s konkurencí?

Pro těžbu je zapotřebí používat již výše uvedený hardware, jenž je pro rozluštění kryptologických úloh uzpůsobený. Zároveň je i optimalizovaný pro spotřebu energie. Avšak tento hardware je striktně určen jen pro těžbu kryptoměny. Jinak s ním nelze dělat nic.

šifrovací měna

Těžit nelze jen tak. Je zapotřebí disponovat technickými znalostmi pro samotné zprovoznění a zahájení těžby. Je podstatné si uvědomit, že jsou na světě země, kde je elektřina takřka zadarmo a současně jsou i mnohem menší životní náklady. Jako příklad lze úvést Čínu, kde dokonce na samotnou těžbu se zaměřují velké továrny disponující těžebním hardwarem a umístěny jsou většinou i v blízkosti elektráren s přebytečnou energií, která je takto zdarma.

I když v tomto případě se tato konkurence nedá porazit, ale teoreticky se s tím dá vypořádat úspěšně. Nicméně v našich podmínkách je tato situace obtížnější, ale vše je zcela reálné!