Sezonní domy

V domech, které jsou nezateplené, a určené pouze pro sezonní pobyt od jara do podzimu, např. v rekreačních lokalitách nebo v zahrádkářských koloniích, se nepočítá s tím, že by se domy vytápěly. Nemají tomu přizpůsobenou konstrukci, ani z praktického hlediska, ani z protipožárního. Samozřejmě si tu můžete zatopit teplometem na propan-butanovou láhev nebo elektrickým přímotopem či přenosným olejovým radiátorem, ale to jsou jen topidla lokální pro přitápění, nikoli vhodné pro mrazivé počasí. Domy bez zateplení jsou mimořádně nehospodárné, takže byste tu v zimě protopili zbytečně spoustu peněz.

regulační ventil topení

Tepelná čerpadla

K těm levnějším způsobům vytápění řadíme tepelná čerpadla. Poskytují zároveň vysoký provozní komfort s minimálními nároky na údržbu, takže se hodí hlavně tam, kde nemáte mnoho času, a kde preferujete úlevu od fyzicky namáhavé práce. Nevýhodou tohoto způsobu vytápění je vysoká pořizovací cena a vyplatí se hlavně tam, kde očekáváte delší časovou návratnost investic.

posezení v mobilním domě

Dřevo

Bezesporu je palivové dřevo stále nejlevnější zdroj tepla, a proto s ním také počítá mnoho obyvatel celoročních mobilních domů https://www.lavarohouse.cz/. Jaké jsou vlastně hlavní výhody a naopak úskalí vytápění dřevem?

Musíte se hýbat – palivové dřevo se dá sehnat v různých podobách. Někdy vám jej dovezou v metrových kládách, jindy jej můžete mít nařezané na krátké špalky. Zakoupit lze i dříví naštípané, záleží jen na tom, zda preferujete vlastní pohyb a úsporu financí, anebo si připlatíte za méně námahy. Určitým http://homen.vsb.cz/~dol30/MII-urcity_integral.pdf řešením je i možnost sbírat klestí nebo se dohodnout se správcem lesa na poražení nějakého suchého, odumřelého stromu či zpracování dřeva z polomů.

Musíte mít sklad – v každém případě musíte palivové dřevo nakupovat v předstihu a někde jej skladovat, například si pro tyto účely necháte postavit dřevník. Sklad palivového dřeva je také vhodné nějak zabezpečit před případnou krádeží.