Vy starší se mnou budete souhlasit určitě, a vy mladší přinejmenším pravděpodobně, když řeknu, že si u nás žijeme dobře značnou měrou jenom díky tomu, že u nás máme i soukromé podnikatele. Protože ti z vás, kdo zažili ještě dobu před listopadem 1989, jistě potvrdí, že výhradně státní firmy sice vyráběly ledacos, ale určitě ne všechno, nereagovaly pružně a třeba také vůbec na poptávku ze strany zákazníků, často neplnily plán a rozhodně se nepřekonávaly ani v kvalitě.

Jistě, najdou se určitě i tací, kdo na ony doby vzpomínají s nostalgií, jsou mezi námi i ti, kdo by se rádi do oněch časů vrátili a je jim bytostně cizí a nepříjemné dnešní rozvrstvení společnosti a skutečnost, že si leckdo vydělává soukromě víc než oni, určitě se najdou tací, pro něž by byla tehdejší pomyslná košile bližší než dnešní kabát. Ale je fakt, že nebýt soukromých podnikatelů, neměli bychom u nás ani zdaleka všechno to, co máme nebo můžeme mít.

stará mince

Kdykoliv někdo něco potřebuje a může za to adekvátně zaplatit, najde nějakého soukromníka, který je to pro něj ochoten udělat, vyrobit, sehnat, zařídit… Pomalu nic tu není nemožné. A za to patří podnikatelům vděk.

Jenže navzdory tomu, jaký mají podnikatelé pro nás všechny význam, se těmto nevede vždy zase až tak dobře, jak by se jim vést mělo. Zákazníci mají díky nim jistotu, že seženou kdykoliv cokoliv, jenže soukromníci sami nemají ani jistotu, že ze svých příjmů dokážou vyžít. Protože podnikání nevynáší vždycky jenom velké peníze.

stará bankovka

A tak je častým údělem podnikatelů nebankovní hypotéka bez registru. A je jedině dobře, že se u nás taková nebankovní hypotéka nabízí. Protože díky ní dokáže leckterý podnikatel přečkat doby, v nichž se mu ekonomicky nedaří. A když takové hypotéky pomáhají podnikatelům, pomáhají vlastně nám všem. Protože zkrachovali-li by všichni soukromí podnikatelé, kteří se dostanou do problémů, měli bychom tu zase socialistickou ekonomiku. Se všemi nedokonalostmi, na které můžeme díky soukromníkům zapomenout.