Ano, mluvím o devadesáti sedmi procentech webových stránek, které jsou pro normální uživatelé nedostupné. Tedy pokud používají standardní prohlížeč, a nepídí se tam, kde nemají. Avšak pokud začnete používat „Cibulák“ (prohlížeč, kterým lze tento web prohlížet), dostanete se tam, kam normální smrtelník většinou nevstupuje. Ne, zakázáno to není.

Klidně si prohlížeč nainstalujte a klidně brouzdejte, pokud to umíte. Neděláte nic nezákonného. Toho se dopustíte, až využijete některou z nabízených služeb, které nejsou v souladu s naším právním řádem. Pak bude následovat postih. Jenže, přes „Cibulák“ jako takový, bude hodně těžké Vás dostihnout. Ten totiž neustále přesměrovává a přesměrovává, takže původní počítač v podstatě nelze vystopovat.

měsíc

A co je ten Dark a Deep web? Nu, překlad je Temný a Hluboký. A to odpovídá zaměření. Skutečně se zde dostanete do hlubin lidských duší, do podzemní temnoty internetu, a všude, kam neradno vstupovat. Mohu klidně napsat, že jde o internetové podsvětí.

Pokud bych chtěl být přesný, mohu říci, že informace na netu hovoří, že Deep web je součástí Dark webu. Ale také najdete informace, které hovoří o naprostém opaku. Fakt je jen ten, že tyto weby jsou umístěny na darknetech, tj. překryvných sítích, které využívají Internet. A jsou legální. Tedy jak v které zemi, a v tom, jak jsou používány. Wikipedie oba weby od sebe důsledně odděluje, ale domnívám se, že praktické dělení v podstatě nemá žádný smysl.

pavouk na pavučině

Pokud se domníváte, že si stáhnete prohlížeč, a budete surfovat jak jste zvyklí, jste na hlubokém omylu. Pokud neznáte přesné adresy webů, neuvidíte nic. Proč? Protože výše zmíněný prohlížeč „Cibulák“, přesněji Tor prohlížeč, neumí vyhledávat klasickým způsobem. Prostě, bez adresy moc nepochodíte.

Závěrem lze říci, že se není třeba Dark netu a Deep netu bát. Jsou sice pohádky o tom, že se jedinec připojil, a vzápětí mi FBI klepala na dveře, nebo jej našli zavražděného, ale takovéto pohádky nás děsit nemusí. Pokud se na těchto webech budete chovat rozumně, nemá se vám vůbec co stát.