Kotvení vaty, tedy minerální tepelně izolační vaty na domovní fasádu vyžaduje speciální postup a my bychom vám rádi naznačili, jakým způsobem to provést bez tepelných mostů a co nejspolehlivěji. Existuje technologie s názvem Spiral Anksys. Jsou to speciální injektážní kotvy, patentově chráněné, jejichž zásadní význam spočívá ve vytvoření spoje bez tepelných mostů díky dutému ocelovému válci ze síťovaného plechu. Plechová síť tu má zásadní význam, jakmile totiž kotvu vložíte do otvoru a začnete je vyplňovat montážní pěnou, ta se ihned protlačí skrze síť a vytvoří dokonale pevný a soudržný spoj. Může vám toto řešení připomínat armovací pletivo do betonu a je to tak, velice podobně tomu je právě v kotevním spoji Spiral Anksys.

lešení u domu

Kotvy jsou ideálním kotvicím systémem minerální vaty na domovní fasádu, ale to není jediná možná aplikace tohoto řešení kotvení, můžete jej využít i pro fasádní polystyren a pro kotvení různých konstrukcí a již zateplenou fasádu. Kupříkladu se to dobře hodí pro ukotvení pergoly nebo dřevěné konstrukce garážového stání. Kotvy si také poradí s kotvením fasádního obkladového kamene, který bývá poměrně těžký, a chcete jej umístit na fasádní polystyren nebo právě avizovanou minerální vatu.

stavba lešení

Další možností, kde využít tohoto kotvení, je provětrávaná fasáda, ta se zhotovuje z různých stavebních materiálů, například z plechu nebo ze dřeva, a tam je zapotřebí dodržet odstup vnějšího opláštění fasády od vnitřního pláště, čímž vzniká vzduchová mezera mezi oběma plášti jako vynikající tepelný izolant a ochrana před vznikem plísní.

Kotvy Spiral Anksys jsou také využitelné při kotvení zateplení u dřevostaveb včetně dřevěných stropů a počítá se s nimi i u zateplování stropů v činžovních a panelových domech. Jak vidíte, je to velmi užitečný výrobek s pestrou plejádou možností využití.