Rubriky
Ekonomika

Trendy v dovolené 2016

Pravda je taková, že na letošní dovolené se ze strachu z terorismu nebo viru zika a všeobecné obavě o bezpečnost vydalo do zahraničí o patnáct procent lidí méně než loňskou sezonu. Letošní léto proběhlo pro většinu lidí, hlavně lidí s rodinami, v blízkosti našich nejbližších převážně východních sousedů nebo někde v České republice.

Jaká je nejoblíbenější destinace Čechů?
Již tradičně jsou to naši východní bratři, kteří letošní sezonou přebili dlouholeté prvenství Chorvatů. Zatímco loni se nejvíce Čechů uchylovalo na dovoleně do Maďarska a Německa, letos tato místa v žebříčku návštěvnosti propadla. Méně oblíbenými jsou vyjma Německa také Egypt, Turecko a Tunis.

Z čeho mají Češi při cestování největší strach?
Ať už je to nemoc šílených krav či Ebola, každý rok se najde něco, z čeho mají Češi před dovolenou obavy. Letos se mimo obvyklých strachů a statistik pádů letadel obávali především tří věcí:

•                    Terorismu
•                    Viru Zika
•                    Uprchlíků
•                    Vnitřních rozporů v zemi, do jejíž destinace se chystali

Důvod propadu zájmu o destinaci africké části středozemního moře
Propad u výše uvedených zemí, v nichž převažuje muslimské obyvatelstvo, je až padesáti procentní, to cestovní kanceláře nezastírají. Pokles zaznamenávají i řecké ostrovy, v přílišné blízkosti Turecka. Pokles je tak markantní, že cestovní kanceláře, specializující se na země s muslimským obyvatelstvem, musely přerušit své působení až na několik měsíců, avšak předpokládají svůj návrat nejpozději na počátku příští sezony.

Překvapení sezony
Letošní dovolené se soustředily na východ od nás, to bylo patrné už v předpovědích expertů před sezonou. Slovensko si drží prvenství, hojnost Čechů bylo k nalezení také v Maďarsku, Bulharsku a v Černé Hoře. Nejnovějším trendem je pak Polsko – jeho oblíbenost leží hned za Slovenskem a Bulharskem.